Ako na pohovor v ťažkej životnej situácii?

21. october 2020 | IT Juniori
Pohovor v tazkej zivotnej situacii. Ako ju odkomunikovat?

V našej praxi sa nám často stáva, že kandidát či kandidátka prežíva v živote zásadnú situáciu, počas ktorej sa má ísť odprezentovať na pohovor. Takáto výzva je pre mnohých ťažkou skúškou.

Každý z nás prežíva svoje pocity inak. Je dôležité sledovať svoje vnútro a navmínať, či som schopný či schopná zásadnú situáciu prežiť bez toho, aby to malo vplyv na môj výkon alebo potrebujem niekoľko dní voľna na utrasenie celej udalosti. V našej praxi sa stáva, že kandidát si neadekvátnou komunikáciou pochová svoje šance na kariérnu zmenu.

Pre lepšie si predstavenie situácie sú tu dva príklady:

Príklad č. 1

Vynikajúci IT odborník, favorit na danú pozíciu. Zamestnávateľ bol spokojný s online pohovorom, skúsenosťami, vystupovaním a bol takmer presvedčený, že tento človek by im presne pasoval do tímu. IT odborník mal o zmenu práce veľký záujem.

Dostavil sa na pohovor, bol však duchom neprítomný, skleslý a na zamestnávateľa spravil veľmi zlý dojem. Odborník bol nakoniec z výberu na pozíciu vylúčený. Bolo to pre nás ako i pre zamestnávateľa nepochopiteľné, preto sme sa ho pýtali na dôvod: IT odborník mal v tom čase vážne chorú manželku v nemocnici.

Žiaľ, nikto z nás o jeho životnej situácii nevedel. Veríme tomu, že keby bol situáciu odkomunikoval dopredu, mohli by sme adekvátne zareagovať. Možno by tiež získal u zamestnávateľa body za férovosť a predvídateľnosť.

Príklad č. 2

Mladý IT špecialista, vášnivý cyklista. Bol v poslednom kole výberového konania na zaujímavú pozíciu, ktorá by ho mohla posunúť kariérne výrazne vpred.  V jeden víkend sa bol bicyklovať v lese a škaredo spadol tak, že mal celú tvár krvavú a doškriabanú. V nasledujúci týždeň ho čakal finálny pohovor s vedúcim tímu. Jeho reakcia? Hneď, ako sa mu to stalo, poslal HR oddeleniu selfie s krvavou tvárou a poprosil o náhradný termín. HR oddelenie mu vyšlo v ústrety.

SLUŠNOSŤ NEVYMIERA

Zostaňte úprimný. Povedzte svojmu potencionálnemu zamestnávateľovi čo sa vo vašom živote deje. Nemusíte zachádzať do detailov, ani sa zo situácie snažiť vyťažiť zvláštne body. Zostaňte priamy a vecný, no zároveň citlivý voči situácii, ktorá môže nastať. Ak zamestnávateľ potrebuje súrne pozíciu obsadiť, je možné, že vás z výberu vylúči. Nebude to však preto, že nie ste dosť skúsený či kompatibilný s pozíciou.

Spolu s vašou úprimnosťou skúste rovno navrhnúť riešenie situácie. Či už potrebujete dni, týždne alebo sami neviete kedy sa situácia zlepší, povedzte to na rovinu. Zamestnávateľ sa potrebuje zariadiť a zistiť, koľko času by vám bol schopný poskytnúť. Hneď na začiatku sa ukážete ako férový a úprimný kandidát, ktorý je otvorený a nemá čo skrývať.

Ľudia riešia svoje problémy rôzne. Niektorí úprimne a decentne, niektorí úprimne a na priamo, iní to radšej schovajú či potlačia. Nedá sa povedať, ktoré riešenie je ideálne, na každú chvíľu, pre každého človeka sedí niečo iné.

Nie je našim cieľom vám povedať, aby ste sa fotili s chorými doma či fotili svoje doráňané končatiny. Chceme vám iba ukázať, že ako všade inde, i tu sa oplatí byť úprimný a ak to má ovplyvniť váš výkon na pohovore, určite ísť s kožou na trh.

V prípade, že zvažujete kariérnu zmenu v IT, prečítajte si o našich službách. Budeme radi, keď vám budeme môcť pomôcť.

Barbora Candráková, IT headhunterka

Stell+ERP and Carlavia Cooperation
9 februára, 2021 | Firmy, IT Juniori, IT Seniori

Carlavia – naša nová digitálna platforma

Pohovor v tazkej zivotnej situacii. Ako ju odkomunikovat?
21 októbra, 2020 | IT Juniori

Ako na pohovor v ťažkej životnej situácii?

23 septembra, 2020 | IT Seniori

Životopis a najčastejšie chyby v ňom. Zistite, či ich robíte tiež.

Vyplňte formulár a my sa vám do 48 hodín ozveme.

Odvážte sa s nami zmeniť.

Mám záujem o:

Meno a priezvisko *


Email *